Nowe możliwości w zakresie wykorzystania poprodukcyjnych odpadów z zadrukowanych folii PP
Nowe opcje recyklingu dla zadrukowanych folii PP
Skuteczne termoformowanie folii zawierających recyklaty z odpadów poprodukcyjnych.
Dzięki projektowi PrintCYC, w którym uczestniczy KIEFEL GmbH, zdobyto szereg nowych informacji na temat promowania gospodarki o obiegu zamkniętym i recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Po użyciu farb drukarskich na bazie poliuretanu, z folii opakowaniowych PP z całopowierzchniowym nadrukiem, udało się wyprodukować w procesie mechanicznego recyklingu bezzapachowe i wolne od wad kolorowe recyklaty.
Bez problemu można je włączyć w struktury B płaskich folii ABA i poddać procesowi formowania ciśnieniowego na termoformierkach Kiefel przy jednoczesnej redukcji zużycia energii. W ten sposób przed producentami opakowań w przyszłości otwierają się nowe możliwości w zakresie wykorzystania poprodukcyjnych odpadów z zadrukowanych folii oraz potencjału bezodpadowej produkcji w całym łańcuchu obiegu opakowań na bazie PP.
Alternatywa dla opakowań non-food z materiałów pierwotnych
Z płaskich folii PP zawierających recyklaty firma Kiefel wyprodukowała w technologii termoformowania zarówno kolorowe tacki, jak również kubki, wykorzystując do tego celu maszyny z serii KMD oraz KTR. „ Praktycznie nie trzeba było zmieniać ustawień maszyn i można było kontynuować parametry procesu obróbki materiałów pierwotnych”, podkreśla Olaf Tanner, kierownik ds. zarządzania projektami i produktami w zakresie opakowań w zakładzie Kiefel.
„Kształt, wygląd i funkcjonalność termoformowanych opakowań zawierających recyklaty są tak dobre, że stanowią idealną alternatywę dla opakowań non-food produkowanych z materiałów pierwotnych”.
Oszczędność energii do 20%
Ponadto wraz ze wzrostem udziału recyklatów obserwowano redukcję zużycia energii grzewczej wykorzystywanej w produkcji termoformowanych kubków PP do 20% w porównaniu z materiałem pierwotnym. Efekt ten dzięki zastosowaniu ciemnych recyklatów można było nawet wzmocnić wskutek lepszej absorpcji ciepła. „Dzięki temu możemy uruchomić nasze maszyny z krótszym czasem nagrzewania”, uzupełnia Tanner.
W ten sposób przed producentami opakowań otwierają się interesujące możliwości pozwalające na zmniejszenie w opakowaniach udziału materiałów pierwotnych, wniesienie własnego wkładu w ochronę klimatu oraz zmniejszenie zużycia energii.
Produkcja płaskich folii PP zawierających recyklaty
Recyklaty bez problemu udało się włączyć nawet w 100% do środkowej warstwy B struktury płaskich folii ABA o różnej grubości (500 μm, 800 μm). Przy tym instalacje wytłaczania wyposażone czy to w ślimak pojedynczy bez odgazowania, czy to w ślimak podwójny z odgazowaniem, w tym samym stopniu nadawały się do zastosowania w procesie produkcji bezzapachowych i wolnych od wad kolorowych folii o równomiernej grubości i rozciągliwości.
W rezultacie udało się znaleźć zastosowanie wielu tysięcy ton PP, użytych wcześniej w procesie termoformowania. Jest szansa na ich ponowne użycie pod warunkiem skutecznej zbiórki i selekcji w procesie recyklingu materiałowego w zakładach na całym świecie.
„OD PŁATKA DO KUBKA”
Firma KF Technologie sprzedając maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji opakowań wpisuje się w GOSPODARKĘ O OBIEGU ZAMKNIĘTYM.
W naszej ofercie mamy innowacyjne maszyny, kompletne linie do termoformowania, pakowania i zadruku opakowań, materiały (folie i płyty) do termoformowania oraz bioopakowania z pulpy organicznej.